Myšlenka na den

Datum a čas vysílání: 17. 2. 2017, 17:55
Autor: Ivana Karpenková, posluchačka Proglasu, histologická laborantka v důchodu
Interpret: Anežka Jakubcová
Cyklus: Myšlenka na den
Název pořadu: Pomluva

Kdo to někdy sám nezažil? Kdo neví, jakou trýzní se stává jedovatá slina pomluvy? I svatý otec varuje, a hovoří o jednom z nejtěžších hříchů. Zlé slovo zraňuje, bolí a může dokonce i zabít. Abychom sami nezhřešili, varujme se i před tím, že budeme naslouchat druhému, když o někom mluví kriticky. Nesuďme, nehodnoťme jiné, nepřísluší to nám, protože to nejsme my, kdo vidí lidem do nitra. Jak je obtížné vydat správné svědectví o člověku, jsem zažila sama na sobě. Dcerka mé šéfové kdysi prohlásila: „Ta paní musí být tak zdravá, když pořád jí ty vločky.“ O několik dní později se vyjádřila má kolegyně mnohem pregnantněji: „Jak ti nemá bejt furt blbě, když pořád jíš ty salámy!“ Musím doznat, že pravdu měly obě. Nešlo o nic důležitého ale je z toho jasně vidět, jak se můžeme snadno zmýlit. Tomu se říká malovat lva podle drápu.

Nesnižujme se ani k tomu, abychom ve svém okolí roznášeli takové informace, o kterých víme, že by pro nás bylo obtížné je sdělit dotyčné osobě přímo do očí. Pomlouvat, přisuzovat druhým špatné úmysly, když se nejedná o skutečná fakta, ale o naše vlastní názory podložené pouze domněnkami, říkat vyložené polopravdy, to znamená křivdit. Rozmysleme si to dobře, než vypustíme z úst určitá slova, pamatujme na to, že je nebudeme moci vzít zpět, protože začnou žít svým vlastním životem nezávisle na nás, a budou narůstat i bobtnat tak, že až se k nám oklikou navrátí, možná ani nepoznáme, že pocházejí původně od nás.

Bylo by dobré řídit se úvahami, které jsou přisuzovány Sókratovi. Když k němu přišel člověk, který mu chtěl říci něco o jeho příteli, Sókratés ho zarazil: „Počkej chvilku, a odpověz mi nejdříve na tři otázky. Rozmysli si přitom dobře, co mi odpovíš. Za prvé: jsi si jistý tím, že to, co mi chceš sdělit, je zaručeně pravda?“ „Nó – to nevím určitě.“  Sókratés pokračoval: „Za druhé. Je ta zpráva dobrá, nebo špatná?“ „Špatná“, zní odpověď. „Za třetí. Myslíš, že by bylo nějak užitečné a prospěšné, abych to věděl?“ „Asi nebylo“ „Tak proč mi chceš říci něco, co není ani dobré, ani užitečné, a o čem ani nevíš, jestli je to pravda?“


Myšlenka na den – příležitost ke krátkému zamyšlení, něk­dy i praktický námět pro den (každý den v 5.27, R 11.57 a 17.55).

Premiéra: 17. 2. 2017, 05:27
Opakování: 17. 2. 2017, 11:57, 17. 2. 2017, 17:55