U: Štolnava/Stollenhau/Pramen

U: Štolnava/Stollenhau/Pramen

Pořad v souvislostech


U: Štolnava/Prameny
Audioarchiv

Tři názvy téhož místa na Šumpersku. Zaniklou sudetskou obec Štolnava totiž v 60. letech 20. století na příkaz tehdejší vlády srovnaly se zemí tanky. Z archovu nabízme rozhovor s bratry Leem a Josefem Weiserovými. Poslouchejte v rámci projektu 100 let naší republiky - 100 let vašich vzpomínek v pondělí 5. listopadu od 22. hodiny.

Lokalitu najdete v turistických mapách pod názvem Prameny u Žárové. Po stranách rozbité silnice ve výšce 700 m n. m. jsou dnes jen neposečené louky a pár stromů. Jako vzpomínka na události, které se zde po 2. světové válce odehrály, stojí nyní na Štolnavě na znamení smíření mezi Čechy a Němci nový dřevěný kříž s korpusem Krista, který byl před mnoha desetiletími součástí původního hřbitovního kříže. 22. června 2014 se na Štolnavě konala pouť lidí dobré vůle. Sešli se u příležitosti obnovení základů tamního kostela sv. Jana a Pavla, které iniciovalo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné spolu s dobrovolníky z regionu. A na tuto smírnou bohoslužbu vážili 800kilometrovou cestu z Německa i dva vysídlení štolnavští rodáci, bratři Leo a Josef Weiserovi.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es dur pro trubku a orchestr - Andante; Autor: Hummel Johann Nepomuk; Dirigent: Mari Jean-Baptiste; Sóla: André Maurice - trubka
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písničky
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Sbírka České biskupské konference

Podpořte stavbu domu pro poutníky-turisty-studenty v Zakarpatském Užhorodu!
UniCredit Bank Praha:
5304779730/2700,
VS 910730.
Odečtěte z daní.

Regiony

Regiony

Partneři

Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen

Akce Proglasu v roce 2018

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.