Zdeněk Vejvoda

Zdeněk Vejvoda

externí spolupracovník pořadu Folklorní okénko

Funkce: externista, hudební redaktor/ka

Narozen 22. 6. 1975 v Rokycanech, absolvent PF Západočeské univerzity v Plzni, obor učitelství pro střední školy český jazyk literatura – hudební výchova a FF Univerzity Karlovy v Praze, obor historické vědy – etnologie.

Od roku 2001 pracuje jako vědecký pracovník oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu AV ČR. Vyučuje na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře a kromě Radia Proglas externě spolupracuje také s Českým rozhlasem v Plzni na cyklech Špalíček lidových písní a S Plzeňáky za folklorem.

Odborné zaměření: lidová instrumentální hudba v Čechách, dudácká kultura jihozápadních Čech, strukturální analýza českého písňového typu, využití počítačových databází v etnomuzikologii a etnochoreologii, využití hudebního a tanečního folkloru v pedagogické praxi a folklorismus.
V letech 2003–2007 byl členem redakce nejvýznamnějšího současného oborového kompendia Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), je autorem řady studií a monografií z oboru etnomuzikologie, hudební historie a pedagogiky.
Od roku 1980 je členem rokycanských folklorních souborů, v současné době je uměleckým vedoucím dětského souboru Sluníčko a rokycanských dudáckých muzik. Od roku 2005 je kontrabasistou a zpěvákem Lidové muziky z Třemošné. Jako autor hudby a choreograf dále spolupracuje se soubory Ondráš Brno (vojenská služba 2000–2001), Gaudeamus Praha, Mladina Plzeň, Dyleň Karlovy Vary, Písečan Písek, Šumava Klatovy ad.

Člen programových rad a autor pořadů mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici, Strakonicích, Domažlicích a Dýšině.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group