Za poznáním krkonošských Vánoc se vydejte do Jilemnice

Za poznáním krkonošských Vánoc se vydejte do Jilemnice
3. prosince 2012 Archiv článků Autor: Martin Weisbauer

V pátek 30. listopadu byla v Krkonošském muzeu v Jilemnici otevřena rozsáhlá výstava nazvaná Krkonošské Vánoce.

Vernisáže výstavy v erbovním sále bývalého pivovaru se zúčastnily zhruba tři stovky lidí. Kromě úvodního slova ředitele muzea Jana Luštince a P. Davida Boumy si poslechli také řadu adventních a vánočních písní.

 „Věřím, že atmosféra, která se při zahájení výstavy vytvořila, všechny přítomné obohatila a mohli jsme jim nabídnout více než vyprázdněný marketingový produkt současných Vánoc. Načasování vernisáže na začátek doby adventní jsme volili naprosto záměrně, protože si myslím, že je velká škoda nechat advent jen tak bez užitku kolem nás projít. Líbí se mi symbolika světla během rorátních mší svatých, které se dříve konaly během adventu a dnes se k nim pomalu vracíme. V minulosti nebyly kostely pořádně osvětlené, a tak si každý z účastníků mše svaté přinesl vlastní světélko. S každým věřícím přišlo dovnitř trochu světla, a čím více jich bylo, tím více bylo světla pro všechny. Je to nádherný obraz toho, že každý z nás by měl být světlem druhým lidem a sám by měl ve světle chodit,“ shrnul svoje dojmy krátce po zahájení výstavy Jan Luštinec.

Expozice zachycuje slavení Adventu a Vánoc v církevním, lidovém, měšťanském i zámeckém prostředí v regionu nejvyšších hor českých hor. Všímá si řady místních specifik – zvyků během Adventu i Vánoc, stravy jednotlivých společenských vrstev, způsobů prostírání, zdobení stromků, hraček a jiných vánočních dárků.

Nechybí samozřejmě ani slavné krkonošské betlémy s ukázkou postupu při řezbě figurek. Z nich je bezesporu největším lákadlem ojedinělý mechanický betlém Jáchyma Metelky. Mechanický Metelkův betlémDěti jistě upoutají figury Mikuláše, anděla, čerta či Barbory, perníky s vánoční a novoroční tematikou a ukázky vánoční čokolády. Velkým magnetem je také vánočně vyzdobená autentická jídelna hrabat Harrachů, prostřený měšťanský stůl a lidová světnice.

Jako bonus pro návštěvníky je vystaven Codex gigas („Ďáblova bible“) v kopii zhotovené žambereckým uměleckým knihařstvím pana Jiřího Fogla. Akce potrvá do 3. února 2013.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group