Nezbeda už je plnoletý

Nezbeda už je plnoletý
12. ledna 2009 Archiv článků Autor: Helena Horáková

Zábavný křesťanský  měsíčník Nezbeda určený čtenářům od 7 do 12 let vstupuje do 18. roku své existence. U jeho začátků stál v roce 1991 redaktor dětské rubriky tehdejšího časopisu Velehrad Josef Janota, který na podnět olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera začal připravovat projekt nového křesťanského časopisu pro děti. Ke spolupráci přizval výtvarníka Vítězslava Koutníka. Oba patřili ke zkušeným salesiánským spolupracovníkům, a to velkou měrou přispělo k formování podoby časopisu. První číslo Nezbedy vyšlo v lednu 1992.

Díky velkorysosti dobrodince sídlila redakce ve svých počátcích zdarma ve stavebních buňkách v Otrokovicích. Koncem roku 1993 odešel z existenčních důvodů z místa šéfredaktora Josef Janota a zůstal spolupracovat jen externě. Do redakce nastoupil Leoš Hrdlička a funkci šéfredaktora převzal Vítězslav Koutník. V tomto složení redakce pracuje doposud, externě přispívá osm stálých spolupracovníků.

Časopis nabízí řadu stálých rubrik: rozhovory, komiksy (životopisy svatých, Otík, Kamarádi), příběhy a povídky nejen ze života, humor,  kapitoly z Nového zákona, povídání o přírodních a technických zajímavostech, o událostech v církevním roce,  o kultuře a historii, ap.  Jako občasné přílohy se objevují soutěže, vystřihovánky, betlémy, prázdninová čtení, pohlednice, plakáty, pexesa, ap.

Na otázku, zda je těžší v díle začínat nebo v něm pokračovat, odpovídá šéfredaktor Vítězslav Koutník: „V začátcích nás provázela nejistota, jestli si Nezbeda získá dostatek příznivců a jak obstojí mezi jinými dětskými časopisy, které u nás už tenkrát měly tradici. Teď zase žijeme v nejistotě, jak dlouho budeme schopni časopis vydávat. Každý rok řešíme problém s nedostatkem peněz. Mnohokrát se během těch patnácti let stalo, že jsme si říkali: Je to dobré, pro letošní rok snad vyjdeme‘.

A pak „bum“ – zdražili třeba poštovné (v průběhu existence Nezbedy se to stalo už několikrát). Dnes to dokonce došlo tak daleko, že poštovné je dražší než samotná výroba časopisu. A tak, přestože hospodaříme jako strýček Skrblík, stejně býváme v říjnu na dně. Abychom maximálně ušetřili, snažíme se všechno v redakci dělat sami. Od prvního písmena v časopisu až do nabalení všech zásilek a odvezení balíků na poštu.

„Pán Bůh zaplať všem dárcům, dobrým lidem a brigádníkům, kteří nám nezištně pomáhali a pomáhají.“

Další informace: http://www.volny.cz/nezbeda.zlin/

e-mail: 9.MlV254gevxQOQn-eAIO1p

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group