Mezi slovy: Jsme trochu jiná rodina

Mezi slovy: Jsme trochu jiná rodina

Na 15. květen připadá Mezinárodní den rodiny, rok 2014 naši biskupové vyhlásili Rokem rodiny. Čím je pro nás dnes rodina?

V pořadu Mezi slovy přineseme pohled do života tří rodin, které se vymykají představám většinové společnosti o rodině.

„Na začátku vztahu jsme věděli, že chceme děti, ale že jich budeme mít tolik… to až postupem času, když jsme měli tři vlastní děti, tak jsme chtěli ještě další. Pak jsme v televizi viděli pořad z kojeneckého ústavu, na obrazovce běžel titulek, že hledají rodiče. S manželem jsme ještě nějaký čas zvažovali, než jsme tam zavolali,“ popisuje paní Alena začátek své pěstounské cesty. Štefkovi se momentálně starají o 8 dětí, dvě vlastní děti jsou již dospělé a samostatné.

Manželé Barbora a Marcel Štěpánovi, kteří vychovávají osm vlastních dětí,  o svém přístupu k rodině hovoří takto: „Oba jsme předpokládali, že budeme mít více dětí, protože jsme viděli rodiny s více dětmi a moc se nám to líbilo. Samozřejmě, že s každým dalším dítětem to bylo těžší a těžší, objevily se zdravotní i finanční problémy. Teď máme poslední Michaelu a to musím říct, že když se narodila, tak už to bylo velice náročné,“ říká paní Barbora a manžel doplňuje: „My jsme k manželství zaujali takový postoj, že když nebudou vyloženě objektivní překážky pro to mít děti, tak naplníme to, co jsme slíbili před Bohem – přijmete děti ochotně? Takže jsme k tomu přistupovali v takové svobodě."

Třetí rodina Novákových má svých pět dětí již skoro odrostlých. Nejstarší Honza je ale zdravotně postižený. „Já to vnímám tak, že Pán připravil tady tuto cestu pro můj život. Trochu mě zastavil, ukázal mi, že život není jen v mých rukou, ale že je třeba počítat s Ním,“ svěřuje se paní Jana.

Jak tyto rodiny žijí? Jaké byly plány manželů ohledně dětí, když se brali a jak se na to dívají s odstupem času? Jaká dilemata a problémy řešili a řeší? A co jim dává sílu a energii do každodenních malých i větších bojů?

Poslechněte si pořad Mezi slovy v sobotu 17. května ve 22.10, s reprízou ve čtvrtek 22. května v 9.30.

  

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group