Zelený čtvrtek na vlnách Proglasu

Zelený čtvrtek na vlnách Proglasu

Výběr toho nejzajímavějšího z programu 18. dubna 2019. Těšit se můžete například na rozhovor s arciopatem Břevnoského kláštera Prokopem Siostrzonkem.

Arciopat Břevnovského kláštera v Praze Petr Prokop Siostrzonek nás provede na Zelený čtvrtek nadcházejícími Velikonocemi. Zastavíme se nejen nad liturgií těchto svátků, ale především nad jejich významem pro život člověka. Cestou dějin spásy se vydáme v pořadu Mezi slovy, který uvedeme v premiéře ve čtvrtek 18. dubna v 9.00.

Během deseti minut vysvětlí teolog František Kunetka, kdy začíná a končí Velikonoční třídení. Přiblíží také, proč slavíme mši dopoledne s biskupy a večer jinou mši s připomínkou ustanovení poslední večeře. Poslouchejte na Zelený čtvrtek v 17.45.

Mši svatou přenášíme v 18 hodin z kostela Panny Marie Sněžné, celebruje P. Filip Jan Rathouský.

P. Justin si vybral k rozjímání 14. kapitolu Janova evangelia, kde Ježíš vyzývá naše srdce, aby se nechvěla a neděsila. Sice odchází, ale vrátí se pro nás. Navíc známe cestu, kam se vydává. P. Justin rozvažuje nad jednotlivými slovy evangelia a snaží se v nich najít útěchu v den, kdy se Ježíš odevzdal do našich rukou. Rozjímání o vykoupení naladíte na Zelený čtvrtek ve 20.15.

Svátost eucharistie je jednou z nejdůležitějších v církvi. Přesto se při jejím slavení moc slavnostně necítíme. Co nebo koho máme změnit? Něco nám uniká nebo potřebujeme liturgii zábavnější? Ve mši svaté máme prvky, které měly svoje opodstatnění dříve a dnes už jejich původní smysl ani neznáme. Jaká je správná cesta? Profesora Františka Kunetky se zeptáme na Zelený čtvrtek 18. dubna ve 22 hodin.