Premiérové Knihovničky opět na Proglasu

Premiérové Knihovničky opět na Proglasu
10. března 2023 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

V poslední době jste v tomto týdeníku mohli slýchat spíše archivní kousky. Nyní se ale už můžete těšit na premiérové díly, které pro vás připravuje redaktorka Iva Horká.

V sobotu 11. března se od 13.30 můžete těšit na rozhovor s Michalem Konečným, autorem knihy Apollo a Marsyas. Na více než šesti stovkách stran můžete objevovat architekturu, sochy i obrazy, ale také nahlédnout do světa umělkyň a umělců, objednavatelek a objednavatelů, kteří rozhodovali o podobě umění na Moravě od dob Věstonické venuše až po naši současnost.

V sobotu 18. března od 13.30 bude řeč o knize Gottwaldovy oprátky autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, která popisuje příběhy desíti lidí popravených v období rudého teroruV brněnské věznici na Cejlu se v době po únorovém převratu v roce 1948 popravovalo vlastně krátkou dobu — ani ne pět let. Osudy těch, kteří tam skončili s oprátkou na krku, jsou mimořádně dramatické. Umírali na popravišti proto, že se pokoušeli čelit totalitě, násilí, nebo „jen“ chtěli žít ve svobodném světě. Iva Horká hovoří o knize s Luďkem Navarou.

Další týden se podíváme na knihu Manifest za tmu. Světlo je život, světlo je naděje… ale je tomu tak za všech okolností? Švédský vědec Johan Eklöf zkoumá, jak umělé osvětlení a světelný smog ovlivňují přirozené biorytmy fauny, flóry i člověka. Rovněž poukazuje na to, jak důležitá je pro život tma a proč bychom si ji měli chránit, a ne se jí bát. Autor je zoolog, avšak na dosud opomíjený problém nadměrného využívání umělého osvětlení se dívá rovněž z pohledu kulturní historie, ekologie a filozofie. Posluchačům knihu představí odpovědná redaktorka z Nakladatelství Host Eva Kecková. Poslouchejte v sobotu 25. března od 13.30.

Po odvysílání si Knihovničku můžete poslechnout v našem audioarchivu a také v obvyklých podcastových aplikacích – SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group