Nová rubrika: Informace, nebo manipulace?

Nová rubrika: Informace, nebo manipulace?

Pořad v souvislostech


Informace, nebo manipulace?
Audioarchiv
4. března 2019 Aktuality z Proglasu Autor: Jana Lokajová

Na Radiu Proglas dnes otevíráme novou rubriku, v níž se budeme věnovat aktuálním hoaxům, dezinformacím a dalším manipulacím s informacemi, které se šíří veřejným prostorem, především na internetu.  Ve spolupráci se spolkem Zvol si info připravujeme 12dílný cyklus, který zazní vždy v pondělí v 16.20.

V prvním díle se zabýváme důvody, proč jsou dezinformace nebezpečné. „Záleží na typu dezinformace. Existuje jich několik druhů. Na jedné straně si někdo něco vymyslí a má to být srandovní. Pak se občas vytváření dezinformace za nějakým účelem, ať už pro finanční zisk nebo z ideologických důvodů,“ popsala Kateřina Křivánková ze Zvol si info.

V druhé části rubriky se budeme zabývat dezinformacemi, které se šíří v souvislosti s očkováním, konkrétně proti spalničkám. K tématu jsme oslovili primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpela. „Před mnoha lety se v časopisu The Lancet objevil jeden významný omyl. Lékař zde uveřejnil studii, kde dal do souvislosti očkování proti spalničkám s vývojem autismu. Jak se záhy ukázalo, byla to mylná informace. Tento lékař byl trestán a zbaven možnosti vykonávat lékařské povolání,“ popsal Kümpel.

Spolek Zvol si info vznikl na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové. Mimo jiné vydal knihu Nejlepší kniha o fake news!!!!.  Za dva roky se svými přednáškami jeho členové navštívili na 160 středních a základních škol po České republice: „Přednášíme studentům a žákům o tom, jak pracovat s informacemi na internetu, na sociálních sítích a o tom, jak se nenechat napálit na nejrůznější nesmysly, které se tam objevují,“ doplňuje za předsednictvo spolku Kateřina Křivánková.

V dalších dílech rubriky sebudeme věnovat následujícím tématům: online obsah na internetu, historie dezinformací, zdroje, svalování viny a nálepkování, emoce jako strach, úzkost a solidarita, konfirmační zkreslení, manipulace s obrazem, deepfakes, fungování médií a sociální sítě. Naladíte vždy v pondělí v 16.20 nebo v našem audioarchivu.

 

Partneři

Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.czn

Regiony

Regiony

Akce Proglasu v roce 2019

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.

POMOZTE DOPLATIT Svatomartinské varhany v Třebíči

Trebic varhany

Splacení už funkčních nových varhan můžete podpořit koupí
adopčního certifikátu