Boží hod vánoční na Proglasu

Boží hod vánoční na Proglasu
16. prosince 2021 Aktuality z Proglasu, Vánoce Autor: Sabina Hauserová

Na první svátek vánoční jsme pro vás například připravili premiérovou pohádku Ztracený betlém nebo speciální pořady Vánoce v Afghánistánu a Betlémy Českotřebovska.

Slavnostní Myšlenku na den na sobotu 25. prosince připravil pro naše vysílání český novinář, publicista a rozhlasový redaktor Daniel Raus. Uslyšíte ji krátce před šestou, před dvanáctou a před osmnáctou hodinou.

Na slavnost narození Páně přenášíme mši svatou od 9. hodiny dopolední z kostela sv. Jana Křtitele v Šumperku.

V 11 hodin se můžete těšit na premiérovou pohádku Ztracený betlém, kterou pro Proglas napsala Anežka Wiewiorková. Čeká nás příběh plný naděje o tom, co může způsobit malý dobrý skutek.

Krátce před polednem vám  prostřednictvím televize Noe nabídneme přímý přenos Urbi et orbi s papežem Františkem.

Na Boží hod vánoční přinese 14. hodina pohádku Terezie Radoměřské Gloria in excelcis Deo. Dozvíme se, že ani v nebi nejde všechno hladce, když se někdo rozhodne odkládat svou práci na poslední chvíli.

S profesorem liturgiky Františkem Kunetkou z olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty se od 16.00 zamyslíme nad historií a vývojem vánoční liturgie. Povíme si také, proč slavíme ve vánoční době svátky mučedníků a proč trvá tato liturgická doba tak krátce. Nezapomeneme se zmínit ani o tradičních vánočních symbolech, jakou jsou například jesličky, stromeček, obdarovávání nebo tříkrálové koledování.

Ryze české vánoční skladby vám nabídne Český filharmonický sbor Brno se svým dlouholetým sbormistrem a zakladatelem Petrem Fialou od 16.55. Těšit se můžete na Vánoční pastorely Jana Evangelisty Kypty, pastorelu Probuďte se pastuškové Josefa Schreiera a Moravské Vánoce a Zpěvy u jesliček od Petra Fialy.

Svátky narození našeho Pána a Spasitele slavíme nejraději mezi svými nejbližšími či nejmilejšími, v rodině, ve farnosti. Najdou se však profese, které je prožijí ve službě, daleko od domova – například na vojenské misi v Afghánistánu, případně v Mali v Africe. Redaktor Antonín Žolnerčík si k mikrofonu pozval vojenského kaplana P. Kamila Víchu. Poslouchejte od 18. hodiny.

Pořad Slyšte, lidé! s názvem Hudební Vánoce 2021 vysíláme od 19.15.

Ve vánočním pořadu královehradeckého studia navštívíme Městské Muzeum v České Třebové, kde nám jeho ředitelka Jana Voleská přiblíží zvláštní místní tradice adventu a Vánoc, především pak specifické zdejší betlémy a utajené vzory betlémských postav. Nenechte si ujít na první svátek vánoční v sobotu 25. prosince od 20.15.

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group