75. výročí konce 2. světové války na Proglasu

75. výročí konce 2. světové války na Proglasu
3. května 2020 Aktuality z Proglasu Autor: Sabina Hauserová

75 let nás dělí od konce druhé světové války, nejničivějšího konfliktu minulých století. Toto výročí představíme na vlnách Proglasu hned několika pořady. 

O tomto významném výročí můžete diskutovat v pondělí 4. května od 22.45 s redaktorkou Hanou Svanovskou v Noční lince.

S vojenským historikem Tomášem Jaklem se budeme zabývat posledními dny války u nás. Jaký byl všední den v protektorátu a jak probíhal květen 1945 v pražských ulicích? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat v pondělí 4. května od 19.30.

V úterý 5. května od 19.30 nabídneme našim posluchačům setkání nad životním příběhem P. Josefa Štemberky, který spolu se svými farníky z Lidic, jimž sloužil 33 let, zemřel u zdi stodoly nedaleko Horákova statku. Milost od gestapa nepřijal.

Pořady, věnované konci druhé světové války přinesou různé úhly pohledu a různé životní příběhy. Další z nich představí ve středu 6. května od 19.30 naše jihočeské studio Jan Neumann. V prvních mírových měsících roku 1945 a v průběhu dalších let byly z našeho území vysídleny na stovky tisíc Němců. Celé generace chudých německých obyvatel Šumavy, které živilo především pastevectví a dřevorubectví, zanechaly po sobě nemalý literární odkaz. Jedinečnou elektronickou sbírku šumavské německé literatury, která se jmenuje Kohoutí kříž, představí ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš. V pořadu dáme slovo i samotným autorům, z jejichž textů zazní vybrané pasáže reflektující události konce války.  

Těšit se můžete i jedinečné vzpomínky pamětníků. Ve střihovém pořadu studia Vojtěch uvedeme mozaiku osobních vzpomínek tří zajímavých svědků tehdejší doby - kněží, kteří druhou světovou válku prožili. Zaměříme se i na  některé válečné události, které se týkaly církve v královéhradecké diecézi. Nenechejte si ujít ve čtvrtek 7. května od 19.30.

Na státní svátek 8. května od 9.00 se můžete těšit na speciální tematické Dopoledne s Proglasem od 9.00.

75 let od konce 2. světové války

Proglas v novém

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group

Akce Proglasu v roce 2020

Zde se můžete podívat, kam se Proglas v tomto roce chystá a co ho čeká.