Články autora - Alena Šedivá

Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty

Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty

1. června 2023, 11:21

Před 700 lety založila na Starém Brně klášter, který se stal symbolem pevné víry a spásy, střediskem hospodářským, kulturním i vzdělávacím. Vybudovala nejvlivnější instituci středověkého Brna, klášter cisterciaček. Její život provázela řada ran, bolestí a neštěstí, přesto se z ní stala sebevědomá královna, která nám zde zanechala velký dar – klášter postavený z netypicky režného zdiva, který dnes vizuálně symbolizuje monumentální gotická bazilika Panny Marie. 

Besední dům v Brně slaví 150 let

Besední dům v Brně slaví 150 let

4. května 2023, 10:22

Majestátní dům, který byl postaven jako kulturní a společenské centrum brněnských Čechů. V našich dějinách sehrál významnou roli, je spojen s velkými osobnostmi nejen z řad hudebníků, z jeho balkonu bylo vyhlášeno Československo. Dnes je sídlem Filharmonie Brno.

2. květen 2023 – Světový den astmatu a alergie

2. květen 2023 – Světový den astmatu a alergie

2. května 2023, 11:04

První květnové úterý si každoročně připomínáme Světový den astmatu a alergie, který vyhlásila Globální iniciativa pro astma ve spolupráci s Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků.

Jak se měří stres?

Jak se měří stres?

25. dubna 2023, 11:01

Vědkyně Lucie Ráčková z Masarykovy univerzity v Brně se dlouhodobě zabývá stresem. A právě kvůli němu se i vydala s výzkumníky na Antarktidu, aby tam v praxi vyzkoušela přístroj na měření stresu.

Příběh Její pastorkyně

Příběh Její pastorkyně

20. dubna 2023, 12:26

Stala se nejhranější operou 20. století. Přitom její historie a cesta na divadelní jeviště byla dlouhá a nesnadná, plná usilovného hledání nových tvůrčích principů. Proč vlastně byla zprvu tolik znevažovaná a díky čemu se nakonec stala jedním z nejsilnějších děl operní literatury? To všechno odhaluje muzikolog, znalec Janáčkova díla, kurátor janáčkovských sbírek Moravského zemského muzea doc. Jiří Zahrádka v knize Příběh Její pastorkyně.

Světový den spánku

Světový den spánku

17. března 2023, 11:40

Každý rok v pátek před jarní rovnodenností slavíme Světový den spánku. Letos tedy připadá na 17. března.

Průzkumy veřejného mínění?!?

Průzkumy veřejného mínění?!?

9. března 2023, 11:21

Možná, že i vám se to už někdy přihodilo. Možná, že už i vás někdo v minulosti oslovil, a váš názor se stal součástí průzkumu veřejného mínění. Třeba v případě vašich volebních preferencí nebo jiných postojů v rámci společenských témat. K čemu vlastně jsou takové průzkumy dobré? Jak vznikají a jak se hodnotí? A můžeme jim vůbec věřit?

Příběh pupečníkové krve

Příběh pupečníkové krve

3. března 2023, 14:51

Nejlepší životní pojistka, jakou si můžeme zvolit. Tak o ní mluví lékaři. O pupečníkové krvi, která dokáže zachránit lidský život.

Plné hnízdo

Plné hnízdo

26. ledna 2023, 15:26

– tak zní název nového unikátního projektu České televize, který je zaměřen na rodičovství. Od 1. února budeme moci sledovat každý týden jednu pěstounskou rodinu, její příběh a především jejich běžné starosti i radosti, zkrátka to, co souvisí nejen s pěstounstvím, ale s rodičovstvím vůbec.

Bandité pro baladu

Bandité pro baladu

11. ledna 2023, 11:01

Nový český film inspirovaný slavným muzikálem Balada pro banditu. Jak moc spolu souvisí a proč legendu o Nikolovi Šuhaji loupežníkovi zpracoval režisér jako road movie z ukrajinské Koločavy? 

Dárkonoši

Dárkonoši

20. prosince 2022, 11:39

Všichni mají svůj příběh. Ti, kteří budou letos nadělovat. Dárkonoši. Kde se vzali? A proč jedni odměňují a jiní trestají? Jak se jim v různých zemích světa říká a jaká je jejich historie? O tradici vánočního obdarovávání a bytostech, kteří tak činí, mluvila s historikem Pavlem Portlem Alena Šedivá.

Svět středověkých her

Svět středověkých her

9. prosince 2022, 02:04

Šachy, hra v kostky, s koulemi nebo třeba kuželky – hry, které zná snad úplně každý. Ale co třeba ovčinec? Desková hra, kterou se bavili naši předkové ve středověku. V čem byla středověká zábava jiná než dnes a co nás naopak v trávení volného času dodnes spojuje? O tom vše bude hovořit na Proglasu archeolog Aleš Hoch. V pořadu Na stole je téma jej v 9. prosince v 9 hodin přivítá Alena Šedivá.

Králíky: Památník obětem internace

Králíky: Památník obětem internace

10. listopadu 2022, 17:45

Akce „K“. Pod tímto názvem se skrývá státem řízená centralizace, při níž bylo v letech 1950–1961 násilím deportováno přes pět set řeholníků do centralizačního kláštera v Králíkách.

Janáček Brno 2022 a česká dirigentská špička

Janáček Brno 2022 a česká dirigentská špička

26. října 2022, 13:50

„Quo vadis“ – téma letošního festivalu Janáček Brno odkazuje k Janáčkově oblíbené duchovní kantátě Felikse Nowowiejského. Brno se letos už po osmé stane světovou kulturní metropolí. Od 2. do 20. listopadu budou v čele se čtyřmi slavnými dirigenty znít slavná díla Leoše Janáčka, ale i dalších umělců. O festivalovém programu hovořil na Proglasu Jiří Heřman, šéf opery ND Brno.

Dalibor Buš – čerstvý držitel Ceny Thálie

Dalibor Buš – čerstvý držitel Ceny Thálie

20. října 2022, 11:09

Kolik vlastně vůbec váží? A jak těžké je ji získat? Onu krásnou skleněnou vázu, která je odměnou každému divadelnímu umělci. Letos se stal držitelem Ceny Thálie pro umělce do 33 let Dalibor Buš – rozhovor s ním moderuje Alena Šedivá.

CED má 30 let

CED má 30 let

30. září 2022, 10:35

Centrum experimentálního divadla, tzv. CED, slaví třicet let od svého založení. Proč vlastně vzniklo v Brně toto sdružení a čím se liší od klasických divadel? Hosty Aleny Šedivé byli současný ředitel CEDu Miroslav Oščatka a pamětník, jeden ze zakladatelů CEDu, herec, režisér a dokumentarista Břetislav Rychlík.

21. září – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

21. září – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

21. září 2022, 10:52

Strašák jménem Alzheimer. Ani covid, ani rakovina. Největší hrozbou pro lidstvo je onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a ztrácejí svou funkci. Každé tři sekundy někdo na světě onemocní demencí.

Divadelním kritikem v Česku

Divadelním kritikem v Česku

15. září 2022, 11:45

Luboš Mareček je jeden z nejznámějších divadelních kritiků u nás. Kdysi dávno chtěl sám stát na jevišti, ale možná i jeho původní profese středoškolského učitele češtináře jej nakonec přivedla k psaní. Na svou první divadelní recenzi si sice už nepamatuje, ale za třicet let jich napsal už stovky.

Sestry – Životní příběhy řeholnic čtyř generací

Sestry – Životní příběhy řeholnic čtyř generací

1. září 2022, 14:50

Se spisovatelkou Kamilou Hladkou a fotografem Janem Cágou otevřela téma Alena Šedivá. Premiéra 1. září 2022 v 9.00. O tom, jaké řádové sestry doopravdy jsou, proč z nich máme respekt a často i strach.

Pospa...

Pospa...

19. července 2022, 13:00

Takto jednoduše a výstižně nazvala knihu o režisérovi Zdeňkovi Pospíšilovi teatroložka Klára Hanáková. Životní příběh i uměleckou dráhu legendy z Divadla Husa na provázku, režiséra slavné Balady pro banditu, popisuje na 500 stránkách a doplňuje často dosud nezveřejněnými fotografiemi, dokumenty, scénickými návrhy, rukopisy, které se jí podařilo během tříletého bádání objevit a shromáždit.

Otello i všichni ti další

Otello i všichni ti další

15. června 2022, 12:13

Manipulace, přetvářka, žárlivost, zloba... věčná témata, která znovu ožijí ve známém příběhu Otella, jemuž další dramatický rozměr dodává velkolepá hudba. Opera Giuseppe Verdiho Otello se po třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla Brno. V režii jeho ředitele Martina Glasera se tragédie odehraje coby velké operní finále letošní sezony v premiéře 17. června 2022. Ještě předtím "svého" Otella odhaluje v rozhovoru s Alenou Šedivou. A současně prozrazuje, jaká další dramata a silné lidské příběhy nás čekají v následující divadelní sezóně. 

Darujme.cz

 

Regiony

Regiony

Partneři

Slyš.to
Tv Noe
Katolický týdeník
Partner
Charita ČR
Signály.cz
Česká tisková kancelář
Likvidace lepry
T-Mobile
Rádio Lumen
Víra.cz
PFM Group