Články autora - Alena Šedivá
Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty
Před 700 lety založila na Starém Brně klášter, který se stal symbolem pevné víry a spásy, střediskem hospodářským, kulturním i vzdělávacím. Vybudovala nejvlivnější instituci středověkého Brna, klášter cisterciaček. Její život provázela řada ran, bolestí a neštěstí, přesto se z ní stala sebevědomá královna, která nám zde zanechala velký dar – klášter postavený z netypicky režného zdiva, který dnes vizuálně symbolizuje monumentální gotická bazilika Panny Marie.
Besední dům v Brně slaví 150 let
Majestátní dům, který byl postaven jako kulturní a společenské centrum brněnských Čechů. V našich dějinách sehrál významnou roli, je spojen s velkými osobnostmi nejen z řad hudebníků, z jeho balkonu bylo vyhlášeno Československo. Dnes je sídlem Filharmonie Brno.
2. květen 2023 – Světový den astmatu a alergie
První květnové úterý si každoročně připomínáme Světový den astmatu a alergie, který vyhlásila Globální iniciativa pro astma ve spolupráci s Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků.
Jak se měří stres?
Vědkyně Lucie Ráčková z Masarykovy univerzity v Brně se dlouhodobě zabývá stresem. A právě kvůli němu se i vydala s výzkumníky na Antarktidu, aby tam v praxi vyzkoušela přístroj na měření stresu.
Příběh Její pastorkyně
Stala se nejhranější operou 20. století. Přitom její historie a cesta na divadelní jeviště byla dlouhá a nesnadná, plná usilovného hledání nových tvůrčích principů. Proč vlastně byla zprvu tolik znevažovaná a díky čemu se nakonec stala jedním z nejsilnějších děl operní literatury? To všechno odhaluje muzikolog, znalec Janáčkova díla, kurátor janáčkovských sbírek Moravského zemského muzea doc. Jiří Zahrádka v knize Příběh Její pastorkyně.
Světový den spánku
Každý rok v pátek před jarní rovnodenností slavíme Světový den spánku. Letos tedy připadá na 17. března.
Průzkumy veřejného mínění?!?
Možná, že i vám se to už někdy přihodilo. Možná, že už i vás někdo v minulosti oslovil, a váš názor se stal součástí průzkumu veřejného mínění. Třeba v případě vašich volebních preferencí nebo jiných postojů v rámci společenských témat. K čemu vlastně jsou takové průzkumy dobré? Jak vznikají a jak se hodnotí? A můžeme jim vůbec věřit?
Příběh pupečníkové krve
Nejlepší životní pojistka, jakou si můžeme zvolit. Tak o ní mluví lékaři. O pupečníkové krvi, která dokáže zachránit lidský život.
Plné hnízdo
– tak zní název nového unikátního projektu České televize, který je zaměřen na rodičovství. Od 1. února budeme moci sledovat každý týden jednu pěstounskou rodinu, její příběh a především jejich běžné starosti i radosti, zkrátka to, co souvisí nejen s pěstounstvím, ale s rodičovstvím vůbec.
Bandité pro baladu
Nový český film inspirovaný slavným muzikálem Balada pro banditu. Jak moc spolu souvisí a proč legendu o Nikolovi Šuhaji loupežníkovi zpracoval režisér jako road movie z ukrajinské Koločavy?
Dárkonoši
Všichni mají svůj příběh. Ti, kteří budou letos nadělovat. Dárkonoši. Kde se vzali? A proč jedni odměňují a jiní trestají? Jak se jim v různých zemích světa říká a jaká je jejich historie? O tradici vánočního obdarovávání a bytostech, kteří tak činí, mluvila s historikem Pavlem Portlem Alena Šedivá.
Svět středověkých her
Šachy, hra v kostky, s koulemi nebo třeba kuželky – hry, které zná snad úplně každý. Ale co třeba ovčinec? Desková hra, kterou se bavili naši předkové ve středověku. V čem byla středověká zábava jiná než dnes a co nás naopak v trávení volného času dodnes spojuje? O tom vše bude hovořit na Proglasu archeolog Aleš Hoch. V pořadu Na stole je téma jej v 9. prosince v 9 hodin přivítá Alena Šedivá.
Králíky: Památník obětem internace
Akce „K“. Pod tímto názvem se skrývá státem řízená centralizace, při níž bylo v letech 1950–1961 násilím deportováno přes pět set řeholníků do centralizačního kláštera v Králíkách.
Janáček Brno 2022 a česká dirigentská špička
„Quo vadis“ – téma letošního festivalu Janáček Brno odkazuje k Janáčkově oblíbené duchovní kantátě Felikse Nowowiejského. Brno se letos už po osmé stane světovou kulturní metropolí. Od 2. do 20. listopadu budou v čele se čtyřmi slavnými dirigenty znít slavná díla Leoše Janáčka, ale i dalších umělců. O festivalovém programu hovořil na Proglasu Jiří Heřman, šéf opery ND Brno.
Dalibor Buš – čerstvý držitel Ceny Thálie
Kolik vlastně vůbec váží? A jak těžké je ji získat? Onu krásnou skleněnou vázu, která je odměnou každému divadelnímu umělci. Letos se stal držitelem Ceny Thálie pro umělce do 33 let Dalibor Buš – rozhovor s ním moderuje Alena Šedivá.
CED má 30 let
Centrum experimentálního divadla, tzv. CED, slaví třicet let od svého založení. Proč vlastně vzniklo v Brně toto sdružení a čím se liší od klasických divadel? Hosty Aleny Šedivé byli současný ředitel CEDu Miroslav Oščatka a pamětník, jeden ze zakladatelů CEDu, herec, režisér a dokumentarista Břetislav Rychlík.
21. září – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby
Strašák jménem Alzheimer. Ani covid, ani rakovina. Největší hrozbou pro lidstvo je onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a ztrácejí svou funkci. Každé tři sekundy někdo na světě onemocní demencí.
Divadelním kritikem v Česku
Luboš Mareček je jeden z nejznámějších divadelních kritiků u nás. Kdysi dávno chtěl sám stát na jevišti, ale možná i jeho původní profese středoškolského učitele češtináře jej nakonec přivedla k psaní. Na svou první divadelní recenzi si sice už nepamatuje, ale za třicet let jich napsal už stovky.
Sestry – Životní příběhy řeholnic čtyř generací
Se spisovatelkou Kamilou Hladkou a fotografem Janem Cágou otevřela téma Alena Šedivá. Premiéra 1. září 2022 v 9.00. O tom, jaké řádové sestry doopravdy jsou, proč z nich máme respekt a často i strach.
Pospa...
Takto jednoduše a výstižně nazvala knihu o režisérovi Zdeňkovi Pospíšilovi teatroložka Klára Hanáková. Životní příběh i uměleckou dráhu legendy z Divadla Husa na provázku, režiséra slavné Balady pro banditu, popisuje na 500 stránkách a doplňuje často dosud nezveřejněnými fotografiemi, dokumenty, scénickými návrhy, rukopisy, které se jí podařilo během tříletého bádání objevit a shromáždit.
Otello i všichni ti další
Manipulace, přetvářka, žárlivost, zloba... věčná témata, která znovu ožijí ve známém příběhu Otella, jemuž další dramatický rozměr dodává velkolepá hudba. Opera Giuseppe Verdiho Otello se po třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla Brno. V režii jeho ředitele Martina Glasera se tragédie odehraje coby velké operní finále letošní sezony v premiéře 17. června 2022. Ještě předtím "svého" Otella odhaluje v rozhovoru s Alenou Šedivou. A současně prozrazuje, jaká další dramata a silné lidské příběhy nás čekají v následující divadelní sezóně.