Prožijte adventní dobu s Proglasem

Novinky z nakladatelství Portál - jaro 2013, 1. část

Datum vložení: 29. 5. 2013, 12:51
Autor: Magda

Jitka Pourová vedoucí marketingu nakladatelství Portál představuje knižní novinky.

Simon Biallowons: František. Papež z druhého konce světa

František - papež z druhého konce světa. To je prostý název životopisné knihy o nově zvoleném papeži. Je to první česká publikace o nové hlavě církve.

Odstoupení papeže Benedikta XVI. bylo na konci února 2013 senzací, protože se tak stalo poprvé po sedmi stech letech. Jeho nástupcem se stal kardinál Jorge Mario Bergoglio. Připsal si tak hned několik prvenství: je to první papež - Jihoameričan, první papež - jezuita a první papež, který přijal jméno svatého Františka z Assisi. Kdo je Jorge Mario Bergoglio? Českému čtenáři pomůže odpovědět životopisná kniha Simona Biallowonse František - papež z druhého konce světa.

Publikace německého novináře je portrétem arcibiskupa z Buenos Aires, zvaného apoštol chudých a přítel lidí na okraji. Obsahuje období od Jorgeova dětství až po současnost. Shrnuje také odkaz Františkova předchůdce, papeže Benedikta XVI., a zamýšlí se nad přítomností i budoucností katolické církve a výzvami, které před novým papežem stojí. František si od svého prvního vystoupení 13. března 2013 získal srdce mnoha lidí a také jeho první kroky jsou originální a probouzejí mnohé naděje.

 

Benedikt XVI.: Můj duchovní testament

Portál se novým titulem také loučí s odstoupivším papežem Benediktem XVI. Jeho aktuální kniha Můj duchovní testament je Benediktovým malým poděkováním za pontifikát. Tato útlá publikace může posloužit k načrtnutí vnitřní linie jeho díla. Ústředním motivem je téma víry, protože ona byla pulzujícím srdcem celého učitelského úřadu Benedikta XVI. Nad textem jeho testamentu si čtenář může uvědomit, nakolik je každý člověk v křesťanském životě stále na začátku a jak moc má zapotřebí stále znovu se učit tomu, na co pozapomněl, znovu vdechnout život tomu, co bylo zhašeno nebo vyhaslo, nebo dokonce znovu získat to, co bylo opuštěno nebo odloženo.

 

Miloslava Striová: Děti, které se rodí v srdci

Děti, které se rodí v srdci je název autobiografické knihy Miloslavy Striové. Tato adoptivní a pěstounská maminka s velikou odvahou a otevřeně popsala svoji životní zkušenost s osmi  přijatými dětmi.

Miloslava a Kamil Striovi přijali do rodiny osm dětí: tři adoptovali a pět vychovávají jako pěstouni. Děti jsou poloromského etnika, jedno dítě má autismus. Mít vlastní děti jim nebylo dopřáno, proto jim adopce a později pěstounská péče připadly jako vhodný způsob, jak se podělit o svoji lásku k dětem.

„Řekli jsme si: ,Tak a teď jsme jako každá jiná rodina.´“, popisuje autorka rodinnou atmosféru po adopci. „Mýlili jsme se... Trvalo pár let, než jsem se přestala trápit vědomím, že mé děti nikdy nebudou jako ostatní děti a jejich okolí je tak nebude přijímat.“

Péče o přijaté děti není procházka růžovým sadem. Už z názvů jednotlivých kapitol je zjevné, že rodina zažívala v průběhu let i krušné chvíle: Jak jsme se učili objímat. Cikán, co krade. Jak se žije autistům. Adam není problém, ale má problém. Tak proč jste si mě z domova brali? Útěky z domova. Ach, ta puberta…

Striovi si na začátku stanovili jen jeden cíl - učinit děti šťastnými. Nechtěli z nich mít nejhodnější nebo nejchytřejší děti. Předávali jim především lásku. Každé z dětí, které přijali, jí potřebovalo vrchovatě. Každé z nich přišlo do rodiny po několikaletém pobytu v dětském domově nebo kojeneckém ústavu. Psychickou deprivaci, kterou trpěli, není snadné překonat. Dokázat dítěti, jemuž hned od narození chybělo to základní pro život – pocit blízkosti mateřské osoby, bezpečí a lásky – že je tu někdo, kdo ho má rád a komu může věřit, vyžaduje trpělivost, obětavost a čas.

Velkou zátěží pro rodinu bylo přijetí holčičky, u níž byl diagnostikován autismus. „Pro mnohé rodiče je velkým zklamáním, když zjistí, že je jejich dítě takto těžce postižené. Pro mě to bylo vysvobození,“ vysvětluje M. Striová. „Po celou dobu jsem hledala příčinu u sebe, obviňovala se z neschopnosti jí pomoci… Konečně jsem pochopila, že jako slepé dítě by se mi nikdy nepodívalo do očí, není toho schopna ani Petruška.“

Striovi nezapomínají ani na svůj partnerský život. Oba jsou si navzájem oporou. A podobnou oporou může být kniha Děti, které se rodí v srdci i dalším párům, které by rády dítě osvojily nebo přijaly do pěstounské péče a bojí se, zda to zvládnou. Kniha je inspirující vyprávění o lásce, snaze o pochopení a o životě, který i přes těžkosti dokáže překonat naše nejlepší představy.

 

Monika Gruhl, Hugo Körbächer: Psychická odolnost v každodenním životě

Je zřejmé, že někteří lidé kapitulují před sebemenšími problémy, zatímco jiní jsou schopni zvládat i velmi obtížné životní situace a úkoly. Resilience neboli psychická odolnost je pojem, který si získává stále větší pozornost jak v pracovním, tak i v osobním životě. Jedná se o schopnost připravovat sám sebe pro životní nároky a úkoly. Prakticky to znamená posilovat základní postoje, kterými jsou optimismus, akceptace reality a orientace na řešení, a osvojovat si základní způsoby jednání jako řízení sebe samých, přebírání odpovědnosti, péče o vztahy a utváření vlastní budoucnosti. A na co by měl člověk zaměřit svoji pozornost? Optimismus, schopnost přijímat, zaměřit se na řešení, mít svou vlastní regulaci, převzít za sebe odpovědnost, pracovat na vztazích a utvářet budoucnost. Autoři k tomu nabízejí řadu ukázkových situací, komentáře, podněty pro reflexi a praktická cvičení. Oba jsou německými odborníky: Monika Gruhl i Hugo Körbächer působí jako kouči, trenéři a poradci.

 

Jitka Suchá, Iva Jindrová, Běla Hátlová: Hry a činnosti pro aktivní seniory

Kniha se zaměřuje na různé způsoby a možnosti, jak aktivizovat seniory – zejména v institucích, ale i v domácím prostředí. Aktivizace je velmi důležitá součást kvalitní a komplexní péče o seniory.

Pozornost je věnována skupinovým i individuálním činnostem. Ty pokrývají řadu oblastí a mnoho stránek života seniorů: zařazeny jsou aktivity na podporu různých kognitivních funkcí, práce se vzpomínkami, činnosti s hudbou a zpěvem, pohybové aktivity, stolní a zábavné hry, kontakt se zvířaty, výtvarné činnosti, vaření, spirituální aktivity, stimulace smyslů a další.

U každé činnosti je konkrétně popsáno, pro koho je vhodná, co se s její pomocí procvičuje, jak ji provádět, jaké pomůcky jsou k ní potřeba a jestli ji lze upravit (např. pro osoby s demencí nebo výraznějším fyzickým handicapem). Důraz je kladen na vhodnost každé aktivity pro tuto věkovou skupinu, její smysluplnost a podporu důstojnosti staršího člověka.

Kniha je psána tak, aby byla srozumitelná nejen pro odborníky, ale i pro laiky, kteří pečují o seniory. Napsaly ji tři české odbornice, které se péči o seniory a psychologii stárnutí dlouhodobě věnují: Jitka Suchá, Iva Jindrová a Běla Hátlová. Jitku Suchou budou možná posluchači znát z jejích předchozích knih o trénování paměti.

 

Moderuje: Jan Novotný

Jan Novotný

Dnes má svátek: Blanka
sv. Bibiána

Partneři

Více

VIDEOGALERIE RADIA PROGLAS

O některých událostech ze života církve a společnosti nyní informujeme i kamerou.

Z jiných webů

tisk.cirkev.czwww.katyd.czwww.signaly.czwww.vira.cz

Jsme na sítích

FacebookTwitterTwitterSignályYouTubeGoogle

© 2016 VIZUS | CMS | technický správce

RADIO PROGLAS - K větší slávě Boží | správce obsahu | prohlášení | textová verze | mapa stránek | RSS

Právě vysíláme:
Mše svatá - Z kostela sv. Augustina v Brně - 1. pátek v měsíci