Prožijte adventní dobu s Proglasem

Knihovnička - Paulínky

Datum vložení: 6. 12. 2015, 10:13
Autor: JaBer
Rubrika: Knihovnička

S předvánoční nadílkou knih přichází na vlny Proglasu Sr. Andrea Hýblová. Premiéra je o druhé adventní neděli 6. prosince 2015 ve 13. 20 hodin.

Hezkou neděli adventní všem posluchačům Radia Proglas!

           

 

Ráda bych začala (audio MP3)Ráda bych začala nejprve něčím více náročnějším. Mnozí ještě z dob totality znají z cyklostylů knihy amerického jezuity polského Waltera Čižka. V roce 2014 jsme vydaly knihu S Bohem v Rusku, kde popisuje svou životní cestu k jezuitům a touhu působit na misii v Rusku. Svůj život zde líčí více faktograficky – dokonce lidé kolem projektu virtuálního muzea Gulag z ní čerpali informace.  V knize On mne vede, kterou jsme vydaly v listopadu, nahlíží na svůj pobyt v Rusku se všemi příkořími pohledem víry. Opět se ohlíží za tím, co zakusil, a vydává svědectví o své víře a o mocném působení Boží prozřetelnosti. Vězení se stalo školou modlitby, kde autor vydržel jen díky Boží moci, v gulazích objevil hlubší smysl Písma v situacích, které jsou pro druhé zcela bezvýchodné…

       

Kniha, která mi v tuto chvíli leží nejvíce na srdci je kniha určená dospívajícím (asi tak od 14 let). Jmenuje se Láska, která stojí za to a jde oPrůvodce po cestách (pravé) sexuality a lásky.  Autorem je francouzský kněz a řeholník Jean-Benoît Casterman. Kniha se ve Francii dočkala již 10ti vydání, my ji adaptovaly pro české prostředí – zvl. tam, kde odkazuje na další knihy, webové stránky, poradny apod. Knížka je graficky i obsahově uspořádána téměř jako moderní učebnice, pracuje se zde s bohatým členěním, tříděním a obrazovým doprovodem textu, takže je pro mladé velmi přitažlivá, přehledná a čtivá. Ilustrace a fotografie jsou také vybrány tak, aby odpovídaly dané věkové skupině. Komu je tedy text určen? Především mladým čtenářům přibližně od 14 let. Mohou s knížkou (jež v mnohém připomíná pracovní sešit) pracovat sami – číst si v ní, hledat důležitá témata a odpovědi na své neodbytné otázky, nebo může být knížka vhodnou pomůckou pro výuku či diskuse zejména na křesťanských školách či ve společenstvích mládeže. Od lidí z ČR, kteří pracovali s francouzskou verzí, už víme, že kniha oslovuje i mladé lidi hledající či nevěřící. Koho by přeci nezajímala a netrápila láska?!

Čtenáři v ní naleznou pravdivé odpovědi na své otázky o lásce, sexualitě a o všem, co souvisí s partnerskými vztahy. Kniha své čtenáře motivuje k tomu, aby navzdory vnějším zůstali sami sebou a stavěli život na opravdové lásce a ryzích hodnotách. Necháme na rozhodnutí rodičů, zda titul Láska, která za to stojí pořídí ještě letos pod stromeček pro své dospívající potomky.

Pro děti mladšího věku máme v knihkupectví Paulínky také něco. Ve spolupráci s Proglasem jsme vydaly audioverzi úspěšného knižního titulu pro děti Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští české autorky Zuzany Holasové. CD obsahuje 300 minut mluveného slova. Kdo by snad nevěděl, o čem tato „česká Narnie“ je, připomínám, že jde o příběh čtyř dětí, které se záhadným způsobem dostanou do hry, jejíž pravidla si samy vymyslely. Jak kniha, tak CD je výborným dárkem pro vaše děti a pro společně trávený čas s těmi, kteří ještě číst neumí.

Pro maminky a zaměstnané ženy a manželky máme jednu drobnou knížečku: Kápézetku chval manželky a matky od Kateřiny Šťastné.Jde o„pomůcka do kapsy“ v podobě různých zamyšlení – modliteb do situací, které přináší každodenní život v manželství a rodičovství. To, že je její autorkou manželka a matka, je na ní opravdu znát, situace a pocity v knížečce zachycené jsou důvěrně známé snad každé ženě.

Když v sobě cítím vztek: Mám blbou náladu. Bylo toho na mě moc a já už nedokážu nepříjemnosti

„polknout“ nebo je přejít. Stačí i drobnost a já nadskočím. Jsem nervózní a podrážděná. Bohužel i na ty, kteří s mou podrážděností nemají nic společného. Vadí mi všechno. A nejvíc mi vadí to, jak se chovám. Bože, Ty mě miluješ, i když jsem taková. Ty dokážeš rozptýlit mé chmury. Stačí jen na Tebe pomyslet. Ty se povznášíš nad nějakou „blbou náladu“. I proto Tě chci, Pane, chválit.

Na závěr ještě  (audio MP3)Na závěr ještě dva filmové tipy:

Není větší lásky - takto jsme nazvaly „dámskou variantu Velkého ticha“. Jde o filmový dokument, který vznikal za podobných podmínek jako dokument o kartuziánech žijících na samotě v horách. Karmelitky z tohoto filmu však žijí v klauzuře kláštera uprostřed Londýna. Kromě výjimečných záběrů i několik rozhovorů se sestrami nám dává nahlédnout do bohatství jejich vnitřního života. Film sleduje průběh roku za branami klauzury. DVD v originální angličtině jsme doplnily českými titulky. Druhým tipem je francouzský hraný film Kdo chce být milován? Bylnatočen podle autobiografické knihy Thierry Bizota Anonymní katolík. Vypráví o znovuobjevení křesťanské víry a svědčí o tom, že Boží láska dokáže proměňovat jakoukoliv životní realitu. Tento film má český dabing.

Poslední slovo na závěr (audio MP3)Poslední slovo na závěr: pro Rok milosrdenství chystáme malou knížečku Milosrdní jako Otec, která čerpá z textů papežovy buly Misericordiae Vultus, je doplněna biblickými úryvky a některými myšlenkami a modlitbami svatých na téma milosrdenství. Budete-li se chystat na pouť svatou branou, tato knížečka vás může na ni připravit a doprovodit. Vyjde v lednu a doplní tak výběr z papežových promluv na téma milosrdenství, knížka, která nese stejný název: Milosrdenství.

A právě zkušenost s blízkostí milosrdného Otce a zakoušení jeho něhy přeji všem posluchačům Radia Proglas. Dobrý vstup do Svatého roku milosrdenství přejí sestry Paulínky.

http://www.paulinky.cz/ 


 


 

 

Moderuje: Jan Novotný

Jan Novotný

Dnes má svátek: Blanka
sv. Bibiána

Partneři

Více

Tabulka plánovaných výluk a proběhlých výpadků v poslední době.

Z jiných webů

tisk.cirkev.czwww.katyd.czwww.signaly.czwww.vira.cz

Jsme na sítích

FacebookTwitterTwitterSignályYouTubeGoogle

© 2016 VIZUS | CMS | technický správce

RADIO PROGLAS - K větší slávě Boží | správce obsahu | prohlášení | textová verze | mapa stránek | RSS

Právě vysíláme:
Pohádka - večerní zíváček - Mariin malý oslík - Bouře (6. část)