Prožijte adventní dobu s Proglasem

Jak prostřít vánoční tabuli?

Datum vložení: 24. 12. 2009, 12:15
Autor: KoLenka
Rubriky: Šmrnc, Vánoce

Štědrovečerní tabule má svá specifika. Předně by měla být sváteční a přiměřeně nazdobená. Zároveň by ale měla být praktická a dobře posloužit svému účelu – tedy všem umožnit, aby se mohli v klidu najíst. V mnoha krajích navíc dodržují zvyk, že při štědrovečerní večeři by nikdo neměl vstávat od stolu, zejména hospodyně ne. Z toho vyplývá, že vše potřebné by mělo být předem pečlivě přichystáno.

Je důležité vědět, z kolika chodů se bude večeře skládat. Pravděpodobně jste připravili polévku, smaženého kapra a bramborový salát. Pro každého stolovníka tedy přichystáme mělký a hluboký talíř. Nezapomeňte ani na vánoční tradice: možná je u vás zvykem podarovat každého rybí šupinou. Co takhle ji schovat pod talíř?

O rybách je známo, že jejich maso v sobě skrývá obávané kosti. Budete se jich bát méně, pokud na ně nezapomenete připravit malý tácek anebo talířek. Samozřejmostí jsou příbory a skleničky, jejich výběr také odvisí od toho, co budete stolovníkům nalévat. Pokud si budete připíjet například vínem, hodí se tenkostěnné, hladké, nebroušené a bezbarvé skleničky. Zaleží ovšem také na tom, jak jste doma vybavení.

Stůl může ozdobit mísa s ovocem, zejména s jablky a ořechy. Svoje udělá také zapálená svíčka, tu můžete naaranžovat do svícnu s větvičkami. Dávejte ale pozor, aby vám dohořívající radost nevzplála víc, než byste si přáli. Takový ohýnek na vánoční tabuli není nic moc – příchod Světla sice očekáváme my všichni, ale není třeba brát svátky až tak doslova.

Jak už jsme řekli, od štědrovečerního stolu by pokud možno neměl nikdo odcházet. Druhý chod tedy přichystejte do mís, které budete mít po ruce. Říkáte si, že už tak se vám nemohou všechny ty věci na váš maličký stůl vejít? Přistavte si tedy konferenční stolek, který vám bude pomocníkem. Tam můžete odkládat vše, co bude třeba. 

Tím už by mohlo být prostřeno. Ale stůl stále ještě nevypadá, jak by měl, zapomněli jsme na ubrousky. Ty jsou důležité – člověk si do nich může utřít umazané ruce anebo ústa a navíc, pokud zvolíte vhodnou barevnou kombinaci, budou také příjemné pro oko. S ubrousky si navíc můžete vyhrát, pokud se je pokusíte zajímavě poskládat. Abyste se do toho příliš nezamotali, taky je rada, jak na to:

Z ubrousků budeme skládat vějíř. Ubrousek rozložíme, máme před sebou čtverec. Ten přehneme na půlku. Obdélník si kratší stranou položíme před sebe, máme jej tedy před sebou na výšku. Teď budeme z vrchu skládat harmoniku.

   

Asi dvoucentimetrový pásek, nebo o něco menší, ohneme směrem k sobě, další pak od sebe, poté opět k sobě a takto pokračujeme. Ovšem ne až úplně dolů. Na spodu si necháme asi šest centimetrů volných. Pokud jsme naposledy skládaly od sebe, necháme ubrousek tou stranou, kterou máme. Pokud jsme naposledy skládaly k sobě, otočíme ubrousek vzhůru nohama. Poskládanou harmoniku teď tedy nevidíme, je vespod. Celý ubrousek, i s harmonikou, přehneme na půl. Máme před sebou tedy malý čtverec, který musíme přidržovat rukou, aby se harmonika neuvolnila. Vezmeme cíp neposkládaného ubrousku u vnější strany čtverce, tedy tam, kde se nám třepí do jednotlivých rožků celého ubrousku a do úhlopříčky jej přeložíme směrem k harmonice. Nebude ji přesahovat, jen se okrajem dotkne.  Přehyb dobře přimáčkneme, aby pevně držel. Potom uvolníme harmoniku, kterou jsme dosud svírali a přehnutý cíp postavíme kolmo ke stolu. Vějíř je na světě! Postavíme jej tak, aby se opíral o naposledy přeložený cíp ubrousku.

Věříme, že vánoční tabule, u které se sejde vaše rodina, bude velmi krásná a potěší všechny, kdo k ní usednou.

Jak prostřít vánoční tabuli?

Napište číslicí výsledek příkladu sedmmínusosm =
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Moderuje: Jan Novotný

Jan Novotný

Dnes má svátek: Blanka
sv. Bibiána

Partneři

Více

Proglas digitálně naladíte také ve vaší televizi včetně satelitu. V TV můžete využívat elektronický program.

Z jiných webů

tisk.cirkev.czwww.katyd.czwww.signaly.czwww.vira.cz

Jsme na sítích

FacebookTwitterTwitterSignályYouTubeGoogle

© 2016 VIZUS | CMS | technický správce

RADIO PROGLAS - K větší slávě Boží | správce obsahu | prohlášení | textová verze | mapa stránek | RSS

Právě vysíláme:
Pohádka - večerní zíváček - Mariin malý oslík - Bouře (6. část)