Prožijte adventní dobu s Proglasem

Advent 2013 s dětmi i pro dospělé

Datum vložení: 26. 11. 2013, 11:40
Autor: IK

26. listopadu se budeme věnovat přípravě na slavení Vánoc, tedy adventu. Náměty pro aktivity s dětmi i něco pro dospělé z časopisu Duha, Rodinný život a nakladatelství Paulínky.

Vloni jste mohli s naším ranním zíváčkem poslouchat příběh o tom, jak se lékař Lukáš vydal pátrat po okolnostech Ježíšova narození. Byly to příběhy z adventního kalendáře Duha, ke kterým byly také připravené úkoly v sešitku a na webové stránce Duhy.

Letos se redakce Duhy rozhodla rozvinout téma „Jak Vánoce proměňují svět. Vydali k tomu obrázek velkého domu nebo ulice na tvrdém papíře s okny, která představují jednotlivé dny. Když je děti otevřou, dočtou se krátký příběh, který pak rozvíjí večerní pohádka od 1. 12. 2013 v televizi Noe v 18,30. Kromě toho také čeká na děti každý den úkol, který si mohou najít na stránce časopisu a díky kterému by měly přidat nějaký svůj podíl na tom, aby vánoce proměňovaly náš svět k dobrému. Na stejných stránkách je časopis k dostání.

Bůh svým narozením už svět proměnil. Už to není svět ztracený, ale zachráněný. A když něco uděláme, možná to alespoň trochu zahlédneme.

Kromě kalendáře mohou dětem čekání a přípravu na vánoce zpříjemnit čtyři adventní čísla časopisu Duha s různými tématy.

První adventní číslo se jmenuje „BÝT SPOLU JE RADOST“, tam je kalendář, kam si mohou děti zapisovat, komu chtějí udělat radost a čím. Je tu návod na výrobu jednoduchého adventního věnce, příběh o tom, jak Marie s Josefem hledali v Betlémě nocleh a obrázek jejich putování od domu k domu určený k darování, aby děti symbolicky vyjádřily, kde a pod jakou střechou najde letos Svatá rodina nějaké místo.

Druhý adventní časopis Duha se jmenuje „DÁRKEM DĚLÁME RADOST“. Předpokládá se tu, že školáci už vědí, že dárky nedává „Ježíšek“, ale že Ježíš sám je velikým darem, který nám Bůh z velké lásky dal. Proto jsou tady návody, jak si včas promyslet a naplánovat, komu a jakým malým dárkem udělat radost.

Třetí adventní číslo přináší nápady, jak oslavit Štědrý den tak, aby nebyl uspěchaný a uhádaný, ale opravdu pokojný a slavnostní. Jmenuje se „ŠTĚDRÝ DEN U NÁS DOMA“. Děti se tu dozví, jak připravit vánoční snídani, jak dobře zabalit vánoční dárky, nápady, jaký dárek by se dal dát malému Ježíši, nebo co společně dělat u štědrovečerního stolu přímo před večeří a jak by mohla znít štědrovečerní modlitba a požehnání.

Čtvrté adventní číslo Duhy je dárek. Pro někoho, komu by mohl udělat radost. Je to vánoční přání, které vypadá trochu jako knížka. Je v ní mnoho vět, krátkých příběhů a obrázků, které souvisí s Ježíšovým narozením, které by měly povzbudit někoho, kdo to potřebuje. Maminka, babička nebo dědeček, paní učitelka, sousedka nebo ještě někdo jiný. Knížečka se jmenuje POŽEHNANÉ VÁNOCE PŘEJE…  a stačí, když ji dítě domaluje a pak donese nebo pošle.

         My jsme na děti také mysleli a ze staršího čísla adventního kalendáře časopisu Duha jsme do vysílání připravili od 1. prosince příběhy malého pastýře Samuela. Každý všední den večer v sedm hodin, v neděli o půl sedmé na ty nejmenší čeká jednoduchý příběh, na větší děti zamyšlení s úkolem a na největší děti číhá těžší otázka z bible. Kdo uhádne řešení, bude na závěr večerního zíváčku vybírat písničku.

Tak nezapomeňte poslouchat nebo koukat, ať vám advent neuteče!

Dvě knížky o svatých pro dospělé: 

Od Marie Blažkové jsme dostali tip na čtení o svaté Lucii a svatém Mikuláši, taktéž nakladatelství Refugium-Velehrad vydalo Adventní kázání od 19. století do současnosti. Všechny tituly najdete v nabídce nakladatelství se sídlem v Olomouci.

Poslední letošní číslo časopisu Rodinný život má téma „Rodina u stolu“.

Na začátku jsou tu tři rozhovory s maminkami, které něco umí a rády slaví vánoční svátky. Dozvíte se, jak se poznají kvalitní potraviny, na co klást důraz ve stravě dětí, či jak moc jídlo u dětí „řešit“ či „neřešit“. Od profesora Pavla Říčana pak zamyšlení o „Výchově jídlem“.

V anketě mezi dětmi zazněly dvě otázky: „Pomáháš doma v kuchyni?“ a „Co umíš vařit?“ Vážné i nevážné odpovědi nám rodičům nastavují zajímavě zrcadlo. Mimochodem – co by asi vaše děti odpověděly na otázku, zda pomáhají doma v kuchyni nebo co umí vařit?

V rubrice „Vztahy a výchova“ se v příspěvku Luboše Nágla dozvíte, proč muži nejí zeleninu a ženy mají rády sladké. Nechybí ani tradiční fejeton Magdaleny Strejčkové, tentokrát s názvem „Korýtko“ na krk a „knédl“ na talíř!

V rámci Čtení na dobrou noc Malá tlustá víla s ko­courem Šroubováčkem budou léčit nastydlou rybičku. Děti tu najdou poslední příběh o želvě Loudalce P. Antonína Krasuckého. Nechybí tu tipy na zajímavé akce Centra pro rodinný život a dalších organizací a v příloze šablona na výrobu starobylého adventního kalendáře pro děti.

Příspěvek „Advent našich předků“ se vrací do dob našich prababiček a pradědečků a osvětluje adventní zvyky. Velice zajímavý je cyklus Manželství – cesta ke svatosti, který se tu věnuje životním cestám blahořečených nebo svatořečených manželských párů, dočtete se o italských manželech Sergiu a Domenice Bernardini.

Na rok 2014 jsou připravena témata „Nejmenší“ děti; Svatost a manželství; Rodina na cestách nebo Kněz v rodině.

Jednotlivá čísla časopisu se dají koupit v kterékoliv prodejně Karmelitánského nakladatelství nebo v prodejně sester Paulínek v Praze. Objednat se dá na webových stránkách nebo na rodinném centru Olomouc.

Kromě obvyklého předplatného také redakce nabízí předplatné jako vánoční dárek pro vaše blízké a přátele. Zdarma vám pak pošlou pro obdarovaného vánoční dárkový certifikát. Cena ročního předplatného je necelých dvě stě korun.

 

Ani letos na nás laiky nezapomnělo Pastorační středisko brněnské diecéze a vydalo pro nás Průvodce adventem 2013.

Každý z nás si může vybrat, jak tu píšou, z mnoha forem a způsobů prožívání adventní doby – někdo se každý den pomodlí růženec, jiný bude chodit na roráty, další se bude modlit Modlitbu Ježíšovu nebo bude číst Písmo a duchovní literaturu. Sešitek z Brna spojuje poslední dvě možnosti. Na každý den je tu odkaz na biblický text, který se čte při mši, po něm jedna biblická věta a k ní pro ilustraci úryvek z nějaké knížky. To všech má čtenáře vest alespoň ke krátkému zastavení, meditaci, modlitbě. Je tu také návod, jak s připraveným materiálem zacházet, aby přinesl duchovní užitek. Někomu musí stačit k načerpání sil pět minut, jinému čtvrt hodiny, ale neměli bychom vynechávat naše mimořádná adventní zastavení úplně. Pokud už jste s tímhle průvodcem setkali, pak víte, že stojí za to. Objednává se na stránce brno.biskupstvi.cz/pastorace od deseti kusů, což se v průměrné velké farnosti dá jistě domluvit s panem farářem, jeden kus vyjde do deseti korun. Ještě jednou – Průvodce adventem Brno 2013, stránky brno.biskupstvi.cz/pastorace

Na centru pro katechezi při Olomouckém biskupství také nezaháleli a vystavěli webovou stránku na Webnode s adresou  ctyri-tydny.webnode.cz. Pro dospělé tu je ke stažení do počítače adventní kalendář s citáty a obrázky, náměty k osobní modlitbě a pro učitele náboženství čtyři lekce o adventní době. Nezapomněli tu ani na rodiče s dětmi, pro které je tu také na každý den materiál. Hlavním tématem jsou čtyři osoby – Alžběta, Zachariáš, Josef a Maria. Na každý den jsou rozpracované jejich životy, způsob života s Bohem a vyprávění o nich. Na základě toho pak děti plní jednoduché úkoly typu – řekni během dne několikrát rodičům, že je máš rád. Večer potom u adventního věnce mají děti za splněný úkol vybarvit hvězdičku na omalovánce a pomodlit se připravené modlitby. Aktivita je vhodná pro předškoláčky i malé školáčky, jistě se připojí nějakým způsobem i jejich mladší nebo starší sourozenci.

Na stránkách pro pastoraci a pedagogiku biskupství v Hradci Králové jsou ke stažení materiály pro nedělní bohoslužby s dětmi, které mohou využít katecheté, kněží i rodiče, co připravují program pro děti během kázání. Adventní téma tu je „Kdo je narozený Ježíš?“

Pokud žijete ve farnosti, která není příliš aktivní, a přesto chcete v adventu něco podniknout, prohlédněte si stránky nejbližšího Centra pro rodinu nebo zkuste, jestli se něco v okolí neděje zajímavého díky webu Křesťanské vánoce 2013 www.krestanskevanoce.cz

Pozvánka na akci:

Ještě jedno oznámení, a to, že se koná 8. prosince na různých místech v Česku akce v rámci Světového dne památky zesnulých dětí akce „Zapalme svíčku“. Rodiče dětí, které zemřely v jakémkoli věku a z jakýchkoliv příčin a jejich přátelé se scházejí, aby si je připomněli. Připojit se může každý tím, že zapálí svíčku s modlitbou za tyto děti, nebo tím, že o tomto dnu bude mluvit na nějakém setkání či akci.

Místa, kde se setkání rodičů nebo bohoslužby za děti konají, najdete na stránkách občanského sdružení Dlouhá cesta.  www.dlouhacesta.cz

Vždyť láska věří, láska doufá, láska nikdy nepřestává.

Moderuje: Jan Novotný

Jan Novotný

Dnes má svátek: Blanka
sv. Bibiána

Partneři

Více

VIDEOGALERIE RADIA PROGLAS

O některých událostech ze života církve a společnosti nyní informujeme i kamerou.

Z jiných webů

tisk.cirkev.czwww.katyd.czwww.signaly.czwww.vira.cz

Jsme na sítích

FacebookTwitterTwitterSignályYouTubeGoogle

© 2016 VIZUS | CMS | technický správce

RADIO PROGLAS - K větší slávě Boží | správce obsahu | prohlášení | textová verze | mapa stránek | RSS

Právě vysíláme:
Pohádka - večerní zíváček - Mariin malý oslík - Bouře (6. část)